Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wydaje się, że koty to zwierzęta o niezwykle delikatnych żołądkach. Nadwrażliwość ich układu pokarmowego może być następstwem różnych chorób, jak również świadczyć o niewłaściwych nawykach żywieniowych. Nieodpowiednia dieta i źle dobrana karma nie tylko nie odpowiadają naturalnym potrzebom kota, ale również podrażniają żołądek i jelita zwierzęcia. A okazuje się, że kotów z problemami gastrycznymi jest niemało. Są to zwierzęta o wiele bardziej wybredne w jedzeniu niż psy i częściej cierpią na nietolerancję niektórych pokarmów. Objawami, których występowanie sugeruje problemy układu trawiennego to częste wymioty, biegunka oraz wzdęcia. Można zaobserwować również brak apetytu lub apetyt zmienny, utratę wagi oraz ból brzucha. Właściciel obserwujący u swego kota podobne, niepokojące objawy powinien skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Niestety, najczęstszą przyczyną problemów układu pokarmowego u kotów jest brak odpowiedniej diety. Nie wszyscy właściciele karmią swoich ulubieńców tym co zdrowe i właściwe. Niektórzy zaopatrują się w tańsze, dostępne w supermarketach karmy o wątpliwym składzie. Jeszcze inni częstują koty resztkami ze stołu, co jest wyjątkowo niezdrowe zważywszy na przyprawy jakich dodajemy do naszych dań. Dla kotów sól i inne mieszanki są szkodliwe. Są i tacy, którzy chcąc dogodzić pupilowi sami przygotowują mu pyszne posiłki. Niestety, nie zawsze udaje nam się odpowiednio zbilansować niezbędne składniki odżywcze.
Koci żołądek często daje o sobie znać, gdy nie radzi sobie z usuwaniem tworzących się w nim pilobezoarów. Są to kule włosowe uformowane z sierści kota, którą zwierzę połyka podczas wylizywania futerka. Dobrze jest od czasu do czasu podawać kotu preparaty lub specjalne karmy odkłaczające, zwłaszcza w czasie okresu linienia.
Zanim zabierzemy się za naprawianie nawyków żywieniowych kota dobrze jest wykluczyć możliwe choroby. Takie jak zapalenie lub nieżyt żołądka oraz mocznicę nerkową, która również objawia się wymiotami, biegunką i brakiem apetytu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wizyty u weterynarza ustalić co kot je oraz jak często, jakie leki, preparaty czy inne środki zwierzę ostatnio przyjmowało. Wywiad lekarski i odpowiednie badania pozwolą wykluczyć podłoże chorobowe.
Właściwa dieta oraz odpowiedni sposób karmienia kota są kluczowe dla uporania się problemami żołądkowo-jelitowymi naszego ulubieńca. Potrzeby kota są zróżnicowane, na przykład ze względu na wiek, wagę czy ilość ruchu. Są to zwierzęta mięsożerne, dlatego najlepiej będą trawiły białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Świeżego mięsa nigdy nie może zabraknąć w kociej diecie. Należy jednak ograniczać podawanie wątróbki, ze względu na szkodliwość witaminy A i D dla kotów starszych.
Podstawą kociej diety powinna być sucha karma, odpowiednio dobrana i zbilansowana. Kupujmy karmy bogate w biało i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Uważnie czytając etykiety zauważymy, że opakowania karm o uboższym składzie niezbyt dokładnie podają zawartość, na przykład nie określają pochodzenia mięsa czy roślin.
Niezwykle ważny jest również sposób karmienia. Posiłki kotów nie powinny być monotonne. Nie podawajmy zwierzęciu tylko jednego rodzaju karmy. Gdy przyjdzie mu zjeść coś innego niż zwykle może przypłacić to niestrawnością. Postarajmy się urozmaicać menu, zmieniać rodzaj podawanego mięsa. Dbajmy o to, by mięso zawsze było świeże a miseczka czysta. Jedzenie nie może być zimne, nie podawajmy kotu czegoś co dopiero wyjęliśmy z lodówki. Szczególnie ważny dla kotów jest stały dostęp do wody, zatem dobrze jest rozmieścić w mieszkaniu kilka miseczek.
Dbając o dietę pupila z pewnością uchronimy go od zapadnięcia na wiele groźnych chorób. Poprawimy jego kondycję i ogólne samopoczucie. W ten sposób możemy również znacznie wydłużyć jego życie.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Biegunka potrafi skutecznie popsuć nastrój niejednemu kotu. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla opiekunów mruczków może być bardzo ważnym symptomem, świadczącym o problemach zdrowotnych, z jakimi zmagają się ich ulubieńcy....
Wiosna i lato to okres największej aktywności kleszczy. Te niepozorne pajęczaki roznoszą wiele chorób groźnych dla naszych czworonogów, więc nie warto ryzykować. Najlepiej już teraz zadbać o właściwą ochronę przeciwko...
Sterylizacja, określana często również kastracją, polega na chirurgicznym usunięciu macicy i jajników u kotki oraz jąder i najądrzy u kocura. Jest to operacja, która przebiega przy znieczuleniu ogólnym, a zatem...