Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dbałość o higienę kociego pyszczka jest również ważne, jak troska o jego futerko czy właściwą dietę. Prawidłowa pielęgnacja zębów kota nie jest bardzo trudna. Odpowiednie żywienie i regularne czyszczenie zębów kota pomogą utrzymać je w dobrym zdrowiu.
Przynajmniej raz do roku warto wybrać się do lekarza weterynarii, który skontroluję stan zdrowia zębów i dziąseł kota. Jeśli będzie trzeba usunie również kamień nazębny, który w jest doskonałym podłożem dla różnorakich bakterii chorobotwórczych, i w razie konieczności w porę podejmie leczenie.
Kontrolę stanu zębów u kota możemy przeprowadzać również samodzielnie. Jest to zresztą wskazanie. Być może nie dostrzeżemy wszystkich zmian chorobowych, ale z pewnością zauważymy zaczerwienie dziąseł, ranki czy kamień.
Zęby kotów nie służą do ozdoby. Natura wyposażyła w nie nasze futrzaki po to. By z nich korzystały. Tnąc mięso i gryząc kosteczki, drapieżniki te jednocześnie ścierają sobie kamień nazębny i masują dziąsła.
Częstym błędem, który popełniamy jest karmienie naszych kotów bardzo miękkim pokarmem, który mogą połykać bez gryzienia. Niestety sprzyja to osadzaniu się kamienia i chorobom dziąseł. Troska o higienę kociego pyszczka obejmuje również podawanie pożywienia, które trzeba pogryźć.
Suche karmy dla kotów są nie tylko pełnowartościowe, ale również zmuszają nasze futrzaki do gryzienia, co bardzo korzystnie wpływa na stan ich uzębienia.
Sklepach zoologicznych znajdziemy również specjalne przysmaki dla kotów, które redukują kamień nazębny, pozwalając utrzymać je w zdrowiu.
Kocie zęby warto również myć. Co prawda, szczotkowanie zębów nie jest tym, co nasi pupile lubią najbardziej, jednak przy pewnej dozie cierpliwości, można je do tego zabiegu przyzwyczaić.
W sklepach zoologicznych można kupić specjalne szczoteczki do zębów dla kotów oraz pasty do zębów dla kotów. Te przeznaczone dla ludzi nie nadają się dla zwierząt, choć oczywiście nie są dla nich szkodliwe.
Zęby naszego pupila szczotkujemy w podobny sposób, wykonując koliste ruchy i zaczynając od siekaczy a na trzonowcach kończąc. Najlepiej robić to codziennie, a przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nie każdy kot ma ochotę na wychodzenie z domu. Jeśli nasz pupil przejawia takową chęć, problem z pewnością należy przemyśleć. Koty wychodzące są narażone na dużo więcej niebezpieczeństw. Większości z...
Niektóre mruczki potrzebują specjalnej diety, aby zdrowo się rozwijać i przede wszystkim, aby osłonić ich organizmy przed różnymi chorobami oraz schorzeniami. Czasami zwykła karma, nawet najwyższej jakości, to zbyt mało,...
Jeśli u naszego pupila zdiagnozowano problemy z wątrobą, koniecznie zmodyfikować musimy dotychczas stosowaną dietę. Niezależnie od tego, czy zwierzak cierpi na niewydolność, marskość, zapalenie czy stłuszczenie wątroby, warto sięgnąć po...