Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nierozłączka czerwonoczelna jest najbardziej popularnym gatunkiem nierozłączek. Można je kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym. Nie są wymagające i występują w kilku odmianach barwnych.
Nierozłączka czerwonoczelna pochodzi z Afryki.
Nierozłączki czerwonoczelne dorastają do około 16 cm długości. Jak wszystkie gatunki nierozłączek mają krótkie ogony i mocne duże dzioby.
Polska nazwa tego gatunki wzięła się z czerwonego zabarwienia ich czoła. Czerwone jest również ich podgardle. Poza tym ich ciało jest zielone.
W niewoli wyhodowano liczne odmiany barwne, z których najbardziej popularna jest odmiana lutino.
Papużki te żyją około 10 lat.
Ptaki te są łatwe w hodowli. Po aklimatyzacji można je trzymać nawet w wolierze ogrodowej. Oczywiście w ciepłe miesiące roku.
Nierozłączki czerwonoczelne są bardzo towarzyskie i nie powinny być trzymane pojedynczo. Najczęściej hoduje się je w parach. Jeśli hodujemy je w grupach, każdej parze powinniśmy zapewnić przynajmniej jedną budkę lęgową. Wszystkie budki wieszamy na tej samej wysokości, otworami wejściowymi skierowanymi w tę samą stronę. W innym wypadku ptaki będą się o nie kłóciły.
Nierozłączki łączą się w pary na całe życie i są monogamiczne. Nie jest jednak prawdą, że owdowiały ptak umiera z tęsknoty za swoim partnerem. Może bowiem ponownie „wstąpić w związek małżeński”. Niemniej jednak „małżonkowie” są ze sobą bardzo silnie związani. Zawsze starają się być blisko siebie i często muskają się dziobami.
Podstawowym pożywieniem jest pokarm dla nierosłączek i innych małych papug. Dodatkowo podajemy owoce, warzywa i zieleninę.
Nierozłączki budują i wyściełają gniazda, dlatego musimy im dostarczyć odpowiedni materiał: gałązki z drzew liściastych, trawy, piórka, a nawet papier (ale nie zadrukowany).
Rozróżnienie płci jest trudne, jeśli jednak uda się nam dobrać parę i zapewnimy naszym podopiecznym dobre warunki, z pewnością doczekamy się potomstwa, ponieważ ptaki te łatwo przystępują do lęgów. Samica wysiaduje jaja przez 23 dni, a pisklęta opuszczają gniazdo po 42 dniach.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: papugowe
Rodzina: papugowate
Podrodzina: papugi właściwe
Rodzaj: Agapornis
Gatunek: Agapornis roseicollis (nierozłączka czerwonoczelna)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Karmę dla papugi kup w e-sklepie Kakadu » Papugi dzielą się na różne gatunki i każdy z nich ma swoją statystyczną długość życia. Decydując się jednak na te zwierze, musimy...
Modrolotki nazywane są popularnie kozami lub papugami kozimi ze względu na wydawane dźwięki, które mają podobno przypominać meczenie kóz. Środowisko naturalne modrolotek W naturze modrolotki zamieszkują Nową Zelandię. Wygląd modrolotek...
Gdy znajdujemy bezdomnego psa lub kota, większość z nas dobrze wie, co robić. Weterynarz, kontakt ze strażą miejską, gminą lub schroniskiem to podstawowy plan działania w podobnej sytuacji. Ale co...
ILĘ KOSZTUJĘ ALLEKSANDRETTA